مزایده ملک به چه معناست

مزایده ملک

مزایده املاک به معنی به فروش گذاشتن یک ملک به گونه ایست که هرکس قیمت بالاتری برای خرید آن پیشنهاد بدهد ملک به او فروخته می شود که در مقابل مفهوم مناقصه قرار دارد. در اصطلاح حقوقی نیز به معامله ای اطلاق می شود که طبق آن اموال منقول و غیرمنقول که بدلیل اجرای احکام به فردی تعلق داشته و با توجه به شرایط قانونی تعیین شده به فروش گذاشته می شود.

چگونگی اجرای مزایده املاک

کارشناس رسمی دادگستری قبل از اجرای مزایده، پس از ارزیابی ملک موردنظر بهای پایه فروش را تعیین می کند. در مزایده پیشنهاد شخصی که بیشترین مبلغ را اعلام کند پذیرفته شده و ملک مورد مزایده به او منتقل می شود. برای اجرای یک مزایده آگهی های آن در اماکن عمومی پررفت و آمد و همچنین در روزنامه های کثیرالانتشار درج شده و از عموم مردم برای شرکت در جلسه دعوت می شود. برای دو طرف مزایده نیز ابلاغیه جضور در تاریخ، ساعت و محل مشخص ارسال می شود. در جلسه مزایده املاک، فردی که مزایده به نفع او می باشد نیز می تواند شرکت کند.
 

 

برای آـشنایی با مفهوم ملک کلنگی  اینجا کلیک کنید

 


کاربرد مزایده املاک

در مزایده املاک از شرایط مناقصه استفاده می شود البته قانون مدنی مواد خاصی مانند مواد ۱۱۳ تا ۱۳۶ را در نظر گرفته است. مزایده املاک در رابطه با املاک شرطی و رهنی نیز بر اساس ماده ۳۴ قانون ثبت کاربرد دارد. اگر بدهکار برای پرداخت بدهی خود ملکی را بصورت رهن واگذار کرده و در مدت تعیین شده قادر به پرداخت بدهی خود نباشد، طلبکار می تواند برای دریافت طلب خود از طریق مزایده ملک به رهن گذاشته اقدام کند. شرایط اجرای مزایده املاک و نحوه فروش طبق آیین نامه اجرای مفاد رسمی تعیین شده است.

ابطال مزایده املاک و کاربرد آن

فرآیند قانونی مزایده املاک در شرایطی انجام می شود که افراد بدلیل شکایت های مالی و رای دادگاه مبنی بر پرداخت بدهی موردنظر از املاک محکوم علیه صادر بشود. اگر جلسه مزایده همچنان با وجود نقص و اشکال برگزار شود افراد می توانند با طرح شکایت، درخواست ابطال مزایده املاک را بدهند. به دلیل اینکه ابطال مزایده املاک بحث فنی و تخصصی می باشد بهتر است در این زمینه با وکیل متخصص و متعهد مشورت نمایید

 

آپارتمان - خرید و فروش - رهن و اجاره - مسکن - قیمت زمین در مشهد - قیمت آپارتمان در مشهد - قیمت مغازه در مشهد - قیمت زمین در تهران - قیمت آپارتمان در تهران - قیمت مغازه در تهران - قیمت آپارتمان در اهواز - قیمت زمین در اهواز - بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید