نکاتی در رابطه با آسانسور

اراضی بایر

نکاتی در مورد آسانسور

رشد جمعیت و مهاجرت افراد به شهرها باعث تغییر شکل خانه ها شده و بتدریج خانه های ویلایی و حیاط دار جای خود را به آپارتمانهای چندطبقه مرتفع که افراد زیادی در آن ساکن هستند داده اند به همین دلیل آسانسور یکی از مهمترین امکانات اشتراکی موجود در آپارتمان محسوب می شود. گاهی نحوه استفاده ، حق شارژ و بازرسی آسانسور جز مواردی است که موضوع بحث و جدل اهالی ساختمان قرار میگیرد.

 

تاثیر طبقه بر پرداخت هزینه های آسانسور

برای اکثر افراد این سؤال وجود دارد که آیا ساکنین طبقات اول یا همکف از پرداخت هزینه های آسانسور مانند هزینه نصب، تعمیر و بازرسی و پرداخت شارژ معاف هستند؟
طبق ماده ۲۳ قانون تملک آپارتمانها اعتراض ساکنین طبقات اول یا همکف مبنی بر عدم پرداخت هزینه های مربوطه بدلیل عدم استفاده از آن، قابل پذیرش نیست.
طبق ماده 4 قانون مذکور اگر مجموع مساحت طبقات بالایی یعنی طبقات دوم به بعد از مساحت واحد طبقه اول و همکف بیشتر باشد، سایر مالکین میتوانند به صورت قانونی حق السهم نصب آسانسور را به همراه خسارات احتمالی از مالکین معترض دریافت نمایند.

 
وظایف مدیر ساختمان در قانون آسانسور

بیمه کردن تمام ساختمان در مقابل خطرات احتمالی
تعیین سهم هر واحد از حق بیمه متناسب با متراژ هر واحد
جمع آوری شارژ ماهیانه و سایر هزینه های درج شده در قانون آسانسور
انعقاد قرارداد با شرکت معتبر جهت تعمیر و نگهداری آسانسور 
 

 

برای آـشنایی با مفهوم انباری  اینجا کلیک کنید

 


جبران خسارت وارده به آسانسور

اگر ساکنین یکی از واحدها یا بستگان ایشان باعث خسارت به آسانسور و هر یک از اموال عمومی شود، آن واحد وظیفه دارد طبق تصمیمات مدیر ساختمان و قانون آسانسور در آپارتمانها خسارت وارد شده را جبران کند.

 

تأثیر آسانسور بر قیمت واحدها

قطعا قیمت یک ساختمان به نسبت دارا بودن امکاناتی نظیر آسانسور بالا میرود اما باید توجه داشت که این افزایش قیمت بیشتر بر طبقات بالاتر اعمال میشود و افزایش چندانی در طبقات همکف، زیرزمین و طبقه اول ندارد.

 

وجود دوربین در اتاقک آسانسور

نصب دوربین امری الزامی نیست اما تعبیه آن باعث سهولت در کنترل مواردی مثل حمل بار غیرمجاز، تحمیل وزن اضافه و … می شود و از این طریق سرایدار و نگهبان می توانند طبق قوانین مربوط به آسانسور موارد را تذکر و گزارش دهند.

 

بازرسی و سرویس آسانسور

آسانسور بخش حساس هر ساختمان محسوب می شود و در صورت بی توجهی به مشکلات سیستم آسانسور، خطرات جدی را برای ساکنین ساختمان ایجاد میکنند. به همین دلیل بررسی دوره‌ای و منظم وضعیت آسانسور در آپارتمانها امری ضروری است.

در مقررات ملی ساختمان ها ذکر شده که مالکان ساختمان و مدیر ساختمان به عنوان نماینده قانونی آنها وظیفه دارند بصورت ماهانه قطعات مربوط به آسانسور را بررسی نمایند.

آپارتمان - خرید و فروش - رهن و اجاره - مسکن - قیمت زمین در مشهد - قیمت آپارتمان در مشهد - قیمت مغازه در مشهد - قیمت زمین در تهران - قیمت آپارتمان در تهران - قیمت مغازه در تهران - قیمت آپارتمان در اهواز - قیمت زمین در اهواز - بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید