آشنایی با ملک مشاع

آشنایی با ملک مشاع

ملکی که بین دو یا چند نفر مشترک باشد براساس قانون مشاع محسوب شده و در اصطلاح حقوقی به آن “اشاعه” می گویند. یعنی تمامی شرکا در بخش به بخش ملک دارای سهم می باشند. فرض کنید شخصی فوت کرده و اموالش بین ورثه تقسیم می شود. بدون درنظر گرفتن اینکه سهم جنس مذکر دو برابر جنس مونث است، هیچ حد و مرزی برای سهم ورثه در نظر گرفته نشده و آنها به طور هم زمان و مشترک صاحب ملک مشاع هستند.

از دیگر املاک مشاع در ساختمان‌های مسکونی و تجاری می توان به حیاط، راه پله‌ها، پشت بام و… اشاره کرد که همه صاحبان ملک در یک ساختمان، در آن سهم دارند.هیچ محدودیتی در صدور اسناد مجزا برای صاحبان ملک مشاع وجود نداشته و مالکین می توانند با توجه به میزان سهم خود تقاضای صدور سند مجزا بدهند که در سند سهم مالکانه مشاعی متقاضیان ذکر می شود.

 

برای کسب اطلاعات در مورد سن ساختمان اینجا کلیک کتید

 

املاک مشاع ممکن است بصورت های مختلفی نظیر: قیمی، عین، منفعت، دین و … باشند. به همین دلیل قانون در اولین قدم اختیار تفکیک ملک را به مالکین داده تا با توافق به نتیجه ای واحد برسند. اگر توافقی بین مالکین صورت نگیرد، قانون به طور مستقیم به موضوع ورود پیدا کرده و با اجبار شرکا را مجبور به تقسیم ملک مشاع می‌کند.

ملک مسکونی, ملک مشاع, خانه, آپارتمان, خرید ملک, فروش, آپارتمان نشینی, مشاور املاک, تفکیک ملک, قانون, بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید