آشنایی با مفهوم هبه

هبه

هبه از نظر لغوی به معنای بخشش و هدیه است. طبق ماده 795 قانون مدنی به عقدی گفته می شود که در آن شخص، مال خود را با رضایت کامل بصورت رایگان به فرد دیگری تملیک کند. در عقد هبه کسی که مال به ملکیت او درآید متهب، به شخص تملیک کننده واهب و مالی که مورد هبه قرار میگیرد عین موهوبه نامیده می شود. کلمه‌ مال در ماده 795 شامل هبه‌ دین و منفعت نیز میشود.

واهب باید نسبت به مال خود اهلیت داشته باشد علاوه بر آن نباید ورشکسته باشد یا در مالی تصرف کند که وثیقه‌ طلب خاصی می باشد. طبق قانون مدنی عقد هبه مشروط به قبول متهب و قبض مال توسط او است. متهب علاوه بر قبول هبه باید مال موهوبه را از واهب تحویل بگیرد و اگر قبل از قبض، واهب یا متهب فوت کند هبه باطل است.

 

برای آـشنایی با مفهوم تصرف عدوانی اینجا کلیک کنید

 

تفاوت هبه نامه رسمی و غیر رسمی

طبق ماده ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک، عقد هبه باید در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت برسد در غیراینصورت هبه در هیچ‌ یک از ادارات و محاکم پذیرفته نیست. هبه نامه میتواند رسمی یا غیررسمی و عادی باشد. هبه رسمی برخلاف هبه نامه‌ عادی دارای سند رسمی و غیرقابل تردید و انکار می باشد. اگر کسی مدعی عدم اعتبار هبه نامه‌ غیررسمی شود، دادگاه موظف است سند مذکور را بررسی و بازبینی کرده و اصالت آن را بررسی نماید.

ملک - املاک - تقسیم ملک - موهوبه - هبه - شرعی - مشهد - بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید