معاملات قولنامه ای

آشنایی با معاملات قولنامه ای

هنگام انجام معاملات املاک باید به نحوه انعقاد قرارداد توجه و دقت کافی داشت، تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. معاملات قولنامه ای هم نوعی از معاملات ملکی می باشد که معمولا اما و اگرهای بسیاری به همراه دارد. در ایران دو روش برای معاملات ملکی مرسوم است و عبارتند از اینکه ملک موردنظر سند تک برگ یا منگوله‌دار، شش‌دانگ یا سه دانگ دارد یا به ‌صورت قولنامه‌ای معامله می شوند.

تعریف قولنامه

فرض کنید دو نفر تصمیم به عقد قراردادی داشته و با رضایت خود متعهد می شوند تعهدشان را در موعد مقرر انجام بدهند. برخی اوقات شرایط و مقدمات اولیه تنظیم قرارداد بدلایلی مثل کمبود پول خریدار وجود ندارد، اما طرفین همچنان تمایل به معامله دارند. در این صورت قراردادی بین یکدیگر می بندند که به آن پیش قرارداد و یا در اصطلاح عام قولنامه گفته می شود.

 

برای کسب اطلاعات در مورد اسناد قولنامه ای اینجا کلیک کنید

 

دلیل استفاده از معاملات قولنامه ای

معمولا املاکی که بصورت قانونی و تمام و کمال قابلیت انتقال سند ندارند بصورت قولنامه ای معامله میشوند. عوامل مختلفی در جریان معاملات ملکی وجود دارد که مانع انتقال سند می شود، مثلا در یک ساختمان بدلیل ساخت یک واحد غیرقانونی، احداث طبقات غیر مجاز، قرار گرفتن در طرح های شهرداری مثل بافت فرسوده یا تعریض خیابان، فاقد پایان کار ملکی است و امکان فروش و انتقال سند ندارد. بنابراین مالک با قیمتی کمتر از قیمت واقعی ملک خود را بصورت قولنامه ای می فروشد.
معمولا هدف از انعقاد قولنامه فراهم کردن مقدمات لازم برای بستن قرارداد خرید و فروش مثل پرداخت عوارض و مالیات، دریافت مجوز شهرداری و … است و طرفین در قولنامه به یکدیگر تعهد داده که پس از آن قرارداد خرید و فروش را منعقد و ملک را به یکدیگر منتقل نمایند.

معاملات ملکی - املاک - سند ششدانگ - قرارداد - ساختمان - مالیات - شهرداری - بنگاه من - مشهد

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید