اسناد قولنامه ای

نکاتی در مورد اسناد قولنامه ای

قولنامه مترادف سند عادی می باشد که توسط اداره ثبت اسناد تنظیم نشده و رسمی نیست و فقط با توافق طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده ملک توسط مشاور املاک نوشته میشود. قولنامه باید توسط شخص سرشناس و معتبر منعقد و به امضا برسد تا از نظر قانونی محکمه پسند و فاقد مشکل باشد. بدلیل عدم وجود سند قطعی برای خرید و فروش، اسناد قولنامه ای از اعتبار کمتری نسبت به سندرسمی و تک برگ یا ششدانگ برخوردارند و باید در مورد وضعیت ملک تحقیق شود.

استعلام درباره اسناد قولنامه ای

مطمئن ترین روش جهت اطلاع از وضعیت املاک قولنامه‌ای، استعلام از شهرداری است. در صورتیکه قصد خرید ملک بصورت وکالتی از کسی غیر از صاحب ملک نظیر وکیل، قیم یا نماینده قانونی او دارید با بررسی دلایل احراز سمت او مشخص کنید آیا وی حق فروش ملک و دریافت وجه را دارد یا خیر؟ اگر خانه را از وکیل صاحب ملک میخرید حتما تاریخ وکالت او را بررسی نمایید.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد وجه التزام اینجا کلیک کنید

 

وجود چندین مالک در قولنامه

اگر ملک موردنظر برای خرید دارای چندین مالک باشد، الزامی است که همه آنها زیر قولنامه را امضا کنند، مگر اینکه یک نفر از طرف همه آنها وکالت داشته باشد.

رد و بدل چک در معاملات قولنامه ای

بهتر است هنگام خرید ملک قولنامه ای از چک های تضمینی برای پرداخت استفاده کرده و شماره چک ها در قولنامه ثبت شود. در صورت پرداخت مبلغ ملک طی چند دوره و بصورت نقدی، در ازای مبالغی که به به فروشنده می پردازید رسید دریافت کرده و ضمیمه قولنامه کنید. از این طریق می توان از ادعای فروشنده مبنی بر عدم پرداخت مبلغ جلوگیری نمود.

قولنامه - سند رسمی - سند عادی - معاملات ملکی - املاک - قانون - مشهد - بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید