نکاتی در مورد ملک ورثه ای

نکاتی در مورد ملک ورثه ای

به ملکی که مالک آن فوت کرده و مالکیت آن به ورثه او رسیده باشد ملک ورثه ای می گویند. نکته مهم اینکه سند مالکیت ملک باید بنام شخصی باشد که فوت کرده است.
اولین قدم جهت خرید ملک ورثه ای احراز مالکیت ورثه می باشد و مهمترین مدرک برای احراز مالکیت ورثه، گواهی انحصار وراثت است که توسط شورای حل اختلاف صادر شده و نام ورثه متوفی به علاوه میزان سهم الارث آنها در آن ذکر شده است.

معامله املاک ورثه ای

درصورت وجود چندین ورثه، حضور همه آنها یا وکیل ایشان به نیابت از آنها در هنگام انجام معامله و تنظیم مبایعه نامه الزامی است. درصورتیکه بعضی از وراث سهم الارث خود را بفروشند ولی یک یا چند نفر از آنها حاضر به فروش نشوند، خریدار فقط از طریق دادگاه قادر است سایر ورثه را ملزم به فروش کند چون وراثی که مبایعه نامه را امضا کرده اند فقط نسبت به سهم خود حق فروش دارند.

 

برای آشنایی با مفهوم افراز در املاک اینجا کلیک کنید

 

ورثه صغیر

بر اساس قانون اگر سن ورثه کمتر از ١۵ سال بوده و یا محجور باشد، حق معامله آنها به عهده ولی یا قیم می باشد. قیم رأسا اجازه فروش اموال غیرمنقول صغیر را ندارد و باید قصد خود از فروش ملک را به اداره سرپرستی قوه قضاییه اعلام کند، دادستان صلاح صغیر را بررسی نموده و در صورت احراز این امر اجازه فروش ملک را می دهد.

وصیت نامه

مطابق قوانین موضوعه ایران، اشخاص می توانند تا سقف یک سوم اموال خود را وصیت کنند. معمولا وصیت نامه یا بصورت رسمی یا عادی وجود دارد و یکی از مشکلات املاک ورثه ای وجود وصیت نامه عادی و ارائه آن پس از انجام معامله می باشد به همین دلیل توصیه می شود، احتمال وجود وصیت نامه بطور کامل بررسی شود.

ملک ورثه ای - ارث - میراث - شورای حل اختلاف - ملک مسکونی - وصیت نامه - مبایعه نامه - خرید - فروش - مشهد - بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید