آشنایی با کد رهگیری املاک

کد رهگیری املاک چیست؟

کد رهگیری املاک چیست؟

معمولا افراد برای انجام معاملات ملکی باید به مشاورین املاک مراجعه کرده و قراردادهای دست نویس خود را ثبت دفتری کنند. در سال های اخیر دولت برای بدست آوردن آمار دقیق از بازار خرید و فروش املاک و همچنین ساماندهی به آن، بخشنامه ای صادر کرد که براساس آن بنگاه های املاک مکلف به ثبت معامله های مسکن در سامانه آنلاین و ارایه کد رهگیری می شوند.
 براین اساس انجام هر گونه معامله ملکی مانند خرید و فروش یا رهن و اجاره در بنگاه ها مستلزم حضور دو طرف معامله و ثبت مشخصات کامل در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور می باشد که در نهایت یک قرارداد الکترونیکی حاوی کد رهگیری و بارکد دوبعدی در 3 نسخه برای افراد تنظیم و صادر خواهد شد.
از طریق این بارکد کلیه اطلاعات لازم در مورد معامله قابل ردگیری و شناسایی بوده و امکان جعل و کلاهبرداری در این روش به صفر می رسد.

 

جهت آشنایی با مبایعه نامه اینجا کلیک کنید


کد رهگیری املاک یک کد 13 رقمی است که در صفحه چهارم مبایعه نامه و در پایین برگه سمت چپ ثبت شده است. همچنین هنگام ثبت معامله در سیستم کدرهگیری به شماره همراه فرد خریدار و فروشنده نیز پیامک می شود.


 امنیت در معاملات
با دریافت کد رهگیری امکان ثبت معامله دیگر برای ملکی با مشخصات و کد پستی موردنظر در جایی دیگر وجود ندارد و نگرانی بابت فروش یک ملک به چندین نفر از بین می رود.

 پیگیری آسان
با استفاده از کدرهگیری املاک، پیگیری معاملات در مراجع قضایی به سرعت ردیابی و رسیدگی می شود.

 دریافت مبلغ معامله
اگر خریدار مبلغ معامله شده را در موعد مقرر پرداخت نکند، فروشنده می تواند از طریق کدرهگیری این موضوع در مراجع قضایی به راحتی پیگیری کرده و به حق خود برسد.

 استعلام مشخصات ملک
کد رهگیری امکان اطلاع از ویژگی های ملک موردنظر را برای شخص خریدار فراهم می کند. مثلا اینکه آیا ملک در طرح های شهرداری مانند ساخت فضای سبز و ... قرار دارد یا نه؟

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید