آشنایی با اجاره به شرط تملیک

آشنایی با اجاره به شرط تملیک

نوعی از عقد اجاره است که براساس آن ملک یا مالی برای مدت زمان مشخص شده در قرارداد به مالکیت مستاجر درآمده و قید می شود که اگر مستاجر به تمام‌ِ تعهدات مندرج در قرارداد عمل کند، پس از پایان مدت اجاره، مالک آن مال خواهد شد که البته تعهد قید شده برای مستاجر بستگی به توافق طرفین دارد. این نوع عقد در دهه های اخیر به عنوان یکی از تسهیلات اعطایی بانک ها رواج پیدا کرده است. مثلا بانک ها به منظور گسترش امور کشاورزی، صنعتی و … به عنوان موجر معاملات اجاره به شرط تملیک را انجام می دهند.

تاریخچه اجاره به شرط تملیک

در ماده ۱۲ قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۶۲/۶/۸ یکی از شیوه های تخصیص منابع یا اعطای تسهیلات را اجاره بشرط تملیک دانسته و امروزه آنچه تحت عنوان لیزینگ Leasing برای واگذاری ماشین آلات مختلف و بویژه وسایل نقلیه رایج است طبق این قرارداد انجام می شود.

 

برای آشنایی با مفهوم حق سرقفلی اینجا کلیک کنید

 

انواع اجاره به شرط تملیک

تملیک بصورت شرط فعل قید شده یعنی در پایان مدت اجاره و عمل به شرایط مندرج در قرارداد، موجر باید عین مال را با رعایت شرایط قراردادی به مستاجر انتقال دهد.

تملیک بصورت شرط نتیجه قید شده یعنی در پایان مدت اجاره و عمل به شرایط مندرج در عقد، بدون نیاز به اقدامی از طرف موجر یا مستاجر مالکیت مال خودبخود به مستاجر منتقل می شود.

رهن اجاره - املاک - مستاجر - تملیک - مالک - لیزینگ - تسهیلات - اجاره به شرط تملیک - اجاره نامه - قرارداد ملکی - مشهد - بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۸۵۱۷۰۶۷- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره واتس آپ : ۰۹۱۵۸۵۱۷۰۶۷

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید