آشنایی با مفهوم سرقفلی

آشنایی با مفهوم حق سرقفلی

فرض کنید یک مغازه را برای افتتاح فروشگاه پوشاک اجاره کرده با تلاش فراوان شهرت محل کسب و میزان رفت و آمد مشتریان را افزایش می دهید. اگر مالک با اتمام مدت قرارداد شما را از مغازه بیرون کند، شما مجبورید کسب و کار خود را از نو در جایی دیگر آغاز کنید. به همین دلیل قانونگذار برای حمایت از مستاجرین املاک تجاری، حقی را با عنوان "سرقفلی" درنظر گرفته که در قانون قدیمی روابط موجر و مستاجر با نام "حق کسب و پیشه" نیز شناخته می شد.

حق سرقفلی فقط برای املاک تجاری تعریف شده و در اماکن مسکونی کاربردی ندارد چون به جهت زندگی کردن افراد به ارزش و اعتبار آن افزوده نمی شود. حق کسب و پیشه در قانون روابط موجر و مستاجر تدوین سال ۱۳۵۶ در سال ۷۶ با تفاوت هایی به سرقفلی تغییر پیدا کرده است. پس اگر قرارداد اجاره پیش از سال ۷۶ منعقد شده باشد باید به قانون سال ۵۶ رجوع کرد.

 

برای آگاهی از ویژگی های یک ملک تجاری مناسب کسب و کار اینجا کلیک کنید

 

حق کسب و پیشه یا تجارت

به موجب این قانون با اتمام مدت اجاره، قرارداد به صورت خودکار تمدید و مستاجر می تواند تا هر زمان که بخواهد ملک را در اجاره خود نگه دارد، مگر اینکه مالک به یکی از سه دلیل و با پرداخت حق کسب و پیشه یا تجارت به قرارداد خاتمه دهد:

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه

قرارداد اجاره در سرقفلی بر خلاف حق کسب و پیشه بصورت خودکار تمدید نمی شود. سرقفلی بر خلاف حق کسب و پیشه به صورت خودکار ایجاد نشده و باید هنگام عقد قرارداد، مالک و مستاجر در این موضوع با هم توافق کنند.

حق سرقفلی - ملک تجاری - کسب و کار - حق کسب و پیشه - قانونگذار - مستاجر - اجاره بها - سرقفلی - قوانین حقوقی - صاحب ملک - مشهد - بنگاه من

تماس با "بنگاه من "

آدرس : مشهد - بلوار وکیل آباد- هاشمیه۴ / ۲۸ پلاک ۶

شماره تماس : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲- ۰۵۱۳۸۸۲۱۲۶۴

شماره شبکه مجازی : ۰۹۱۵۰۰۲۱۶۷۲

آدرس اینستاگرام : bongahman

آدرس ایمیل : info@bongahman.ir

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید